GóRA

Łódź podwodna Nautile

Łódź głębinowa Nautile

    Wrak Titanica znajduje się na głębokości 3821 metrów. W taką otchłań można dotrzeć jedynie specjalistycznymi łodziami podwodnymi, których jest zaledwie kilka na świecie. Ekspedycja naukowa do wraku Titanica, która odbyła się w 1998 roku była prowadzona z wykorzystaniem łodzi podwodnej Nautile, co po francusku znaczy "nautilus". Jednostka Nautile może bez problemu zanurzyć się na głębokość nawet 6000 metrów. Łódź wykonana jest z wytrzymałego tytanu i pomalowana na wyróżniający się jasno-żółty kolor. Jest przystosowana dla trzyosobowej załogi. Centralne miejsce na środku łodzi zajmuje drugi pilot. Natomiast pierwszy pilot i obserwator usytuowani są odpowiednio po prawej i lewej stronie drugiego pilota, w pozycji leżącej na brzuchu. Jedno, typowe zanurzenie do wraku Titanica trwa od 10 do 11 godzin, wliczając w to około półtorej godziny na samo dotarcie do wraku oraz powrót załogi na powierzchnię.

    Łódź podwodna Nautile znajduje się na wyposażeniu statku bazy Nadir, który posiada zamontowany na rufie specjalny dźwig, za pomocą którego 30 tonową łódź Nautile jest opuszczana i wyławiana z wody. W momencie, gdy wodowanie Nautile przebiegnie pomyślnie, specjalni wodni nurkowie ostatecznie sprawdzają stan łodzi, zanim po raz kolejny zanurzy się ona w morską toń. Kiedy wszystkie kontrolne testy zakończą się pomyślnie, Nautile rozpoczyna ponad półtora godzinną podróż do wraku Titanica. Po wypuszczeniu powietrza z balastowych zbiorników łodzi Nautile swobodnie opada ona tam, gdzie panują egipskie ciemności i kompletnie zanika światło dzienne - na samo dno Północnego Atlantyku.

    Kiedy Nautile schodzi na dno oceanu i zmienia się temperatura wody, wzrasta wilgotność powietrza. Oddechy członków załogi skraplają się, przez co powstają kropelki wody. Podczas każdego zanurzenia w misce gromadzą się prawie trzy galony skroplonej pary wodnej. Każdy członek załogi Nautile jest w stanie zobaczyć to wszystko, co znajduje się na dnie oceanu poprzez grube na prawie 20 cm pleksiglasowe okna, których obwód wynosi 7 cali. Ciśnienie na tej głębokości wynosi w przybliżeniu 3,5 tony na cal kwadratowy. Gdyby jedno z tych okien pękło, załoga Nautila poniosłaby śmierć w ułamku sekundy. Światła zamontowane na łodzi mają zasięg ponad 15 metrów. Ocean na tej głębokości przypomina trochę pustynię, zamieszkałą jedynie przez przystosowane do życia na ogromnych głębokościach ryby, krewetki, rozgwiazdy, kraby oraz różnego rodzaju mikroorganizmy.

Specyfikacja techniczna Nautile

    Podczas każdego zanurzenia pozycja Nautile jest nieustannie monitorowana przez elektroniczny system komunikacji i nawigacji, a cała misja na dno oceanu jest rejestrowana przez kamery video. Obrazy z kamer mogą być okresowo przesyłane do statku bazy, w trakcie trwania zanurzenia poprzez system akustycznych sygnałów, znany pod nazwą TIVA. Sygnały te są następnie zamieniane na obraz video przez specjalny komputer, będący na wyposażeniu Nadira. Obraz jest bezpośrednio dostępny do oglądania na monitorach video, zamontowanych w centrum komunikacji statku bazy.

    Łódź podwodna Nautile jest zaopatrzona w dwa hydrauliczne ramiona, które funkcjonują precyzyjnie niczym silnie ręce. Lewe ramię posiada tzw. zręczny "nadgarstek" i może obracać się o pełne 360 stopni. To ramię posiada też inne zalety min. specjalne szczypce do chwytania bardziej lub mniej delikatnych obiektów. Prawe ramię natomiast nie jest już tak zwinne jak lewe, ale odróżnieniu od niego jest znacznie mocniejsze i silniejsze. Najczęściej stosuje się je do trudnych zadań, jakim jest na przykład podnoszenie ciężkich elementów. Wydobywane z wraku obiekty są umieszczane w specjalnym koszyku, umieszczonym z przodu Nautile.

Bezzałogowa jednostka - Robin

    Do robienia zdjęć oraz nagrań video wnętrza wraku Titanica, używa się małego podwodnego pojazdu, będącego na wyposażeniu Nautile. Pojazd Robin, bo o nim mowa jest bardzo niewielki. Ma kształt prostokąta o wymiarach 3 na 2 stopy. Robin może bez większych problemów dostać się w najgłębsze zakątki wraku Titanica i sfilmować najbardziej interesujące i ciekawe widoki. Nic innego poza tym małym urządzeniem nie jest w stanie dostać się tak dogłębnie do wnętrza wraku. To właśnie dzięki zdjęciom, wykonanym przez tego robota możemy dziś zobaczyć, jak dokładnie od wewnątrz wygląda wrak Titanica.

    Po powrocie Nautile na powierzchnię, nurkowie przymocowują do niego liny, po czym wciągają łódź na pokład Nadira. Rozpoczynają się wtedy skrupulatne testy i badania różnych systemu łodzi oraz przygotowania do kolejnego podwodnego zejścia. Naukowcy analizują zarejestrowany kamerami Nautila i Robina materiał filmowy, oraz zajmują się odrestaurowaniem kolejnych obiektów, odnalezionych i wydobytych z wraku Titanica.