GÓRA

John Frederick Preston Clarke

John Frederick Preston Clarke urodził się 28 lipca 1883 roku w Manchester (Anglia). John był najstarszym z trójki rodzeństwa, miał dwie siostry: Ellen Mary (ur. 1885) i Emily Florence (ur. 1887). John teoretycznie wywodził się z rodziny o tradycjach muzycznych, a świadczy o tym ślad w spisie powszechnym z 1891, w którym jego ciotka od strony matki zadeklarowała, iż jest muzykiem. Po śmierci ojca John wziął na siebie obowiązek utrzymania matki oraz sióstr, z którymi mieszkał. Oficjalna kariera muzyczna John'a Clarke'a rozpoczyna się od występów muzycznych w teatrze Argyle w Birkenhead na półwyspie Wirral w Anglii. Związany był również z orkiestrą filharmonii z Liverpoolu, w której wielokrotnie występował.

Basista John Clarke, tak jak pozostali muzycy wsiadł na pokład Titanica pierwszego dnia rejsu 10 kwietnia 1912 r. Tą podróżą pragnął oficjalnie zainaugurować kolejny sezon muzyczny w swoim życiu. Niestety okrutny los pokrzyżował jego plany. Clarke również nie zdołał się uratować i zginął w katastrofie w wieku 28 lat. Ciało muzyka zostało odnalezione i zidentyfikowane. 8 maja 1912 roku spoczął na cmentarzu Mount Olivet w Halifaxie, prowincja Nowa Szkocja (Kanada).

Nr 202 - Mężczyzna - Szacowany wiek, 35 - Czarne włosy, brak znaków szczególnych

Ubiór - szary płaszcz, szary szalik, zielone skarpety, krzyż.

Rzeczy osobiste - Brylantowa szpilka; złoty zegarek; klucze; nóż; suwerenne etui; notes kieszonkowy; pamiętnik; 8 szylingów; złota obrączka z wygrawerowanym inicjałem "J.F.P.C."

Po tragicznej śmierci John'a Clarke'a jego matka oraz siostry korzystali ze wsparcia finansowego, pochodzącego z funduszu utworzonego na rzecz rodzin ofiar katastrofy Titanica (Titanic Relief Fund). Dodatkowo w maju 1912 roku w filharmonii w Liverpoolu zorganizowany został specjalny koncert dobroczynny na rzecz pomocy rodzinie oraz ku pamięci zmarłego tragicznie John'a Clarke'a.
15 lipca 1912 roku majątek po zmarłym basiście orkiestry Titanica wynoszący 128 funtów, 13 szylingów i 6 pensów został w całości przekazany jego matce.