GóRA

Herbert James Deck HADDOCK

    Herbert James Deck Haddock urodził się w 27 stycznia 1861, pracował zawodowo jako kapitan. Nie płynął on jednak Titanicem do Nowego Yorku w dziewiczym rejsie statku, który rozpoczął się dnia 10 kwietnia 1912 roku. Haddock był pierwszym kapitanem Titanica, gdyż to właśnie jemu 24 marca 1912 roku powierzono misję przyprowadzenia statku ze stoczni Harland and Wolff w Belfaście do portu załadunkowego w Southampton. Ta krótka podróż Titanica miała miejsce w dniach 2-3 kwietnia 1912 roku.

    Zanim Titanic przypłynął do Southampton, Haddock decyzją dyrekcji White Star Line przejął oficjalnie dowodzenie na pierwszym z wielkiej trójki liniowców White Star Line, statkiem Olympic. Miało to miejsce 1 kwietnia 1912 roku. Dotychczasowy kapitan Olympica Edward John Smith został z kolei powołany do służby na Titanicu i to właśnie jemu powierzono ster w trakcie dziewiczej podróży statku przez Atlantyk.
    3 kwietnia 1912 roku Olympic wypływa w pierwszy rejs pod dowództwem kapitana Herberta Haddocka. Decyzja armatora o przeniesieniu najlepszych oficerów na pokład Titanica mogła również przynieść katastrofalne skutki. Kilka miesięcy później "starszy bliźniak" omal nie zatonął z powodu braku umiejętności i doświadczenia Haddocka.

    Kapitan Haddock został również wezwany do złożenia zeznań, podczas amerykańskiego dochodzenia w sprawie katastrofy Titanica. Brał także udział w przesłuchaniach, prowadzonych przez brytyjską komisję British Board of Trade.

Herbert Haddock zmarł 4 października 1946 roku. Ostatni statek, na którym służył nosił nazwę Oceanic.