GóRA

James Paul MOODY

    James Paul Moody urodził się 21 sierpnia 1887 roku w Scarborough (Anglia). Był synem Johna Henryego Moody i Evelyn Louise Lammin. Dziadek Jamesa był miejscowym urzędnikiem, a jego ojciec zasiadał w radzie miejskiej. Moody był absolwentem szkoły żeglarskiej King Edward VII Nautical School w Londynie, którą ukończył po zaliczeniu wszystkich egzaminów w kwietniu 1911 roku. W wieku 24 lat Moody został przeniesiony ze statku Oceanic do służby na Titanicu. Mieszkał przy ulicy St. James House w miejscowości Grimsby w hrabstwie Lincolnshire.

    Moody wszedł na pokład Titanica w Belfaście 27 marca 1912 r., wraz z pozostałymi członkami załogi. Był szóstym rangą oficerem na Titanicu. Zarabiał na tej posadzie 37 dolarów miesięcznie.

    Szósty oficer Moody pełnił wachtę na statku w godzinach 8-12 (rano i wieczorem). W momencie kolizji Titanica z górą lodową, Moody znajdował się na mostku kapitańskim. To on odebrał telefon alarmowy z bocianiego gniazda i powiadomił pierwszego oficera Williama Murdocha: "Góra lodowa na wprost!". Podczas ewakuacji Moody pomagał przy załadunku łodzi nr 12, 14 i 16. Ostatni raz widział go około godziny 2:20 nad ranem drugi oficer Charles Lightoller, próbujący zwodować składane łodzie ratunkowe znajdujące się na dachu kwater oficerskich.

    James Paul Moody zginął w katastrofie Titanica. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Na cmentarzu Manor Road w rodzinnym mieście Moodyiego - Scarborough znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona jego pamięci. Oto napis widniejący na nagrobku:

In Ever Loving Memory (Wiecznie Kochającej Pamięci)
of
Evelyn Louisa Lammin Moody (Eweliny Luisy Lammin Moody)
Born December 26th 1857 (Urodzonej 26 Grudnia 1857 roku)
Died December 17th 1898 (Zmarłej 17 Grudnia 1898 roku)
"Be Thou Faithful Unto Death (Bądź Wierny Aż do Śmierci)
And I will Give Thee A Crown of Life" (A oddam Ci Koronę Żywota)

Also (A także)
In Loving Memory of (Kochającej Pamięci)
James Paul Moody
Her Youngest Son (Jej Najmłodszy Syn)
Born August 21st 1887 (Urodzony 21 sierpnia 1887 roku)
Gave Up His Life (Oddał Swoje Życie)
In the Wreck of the S.S. "Titanic" (We Wraku S.S. Titanic)
April 15th 1912 (15 Kwietnia 1912 roku)
Greater Love Hath No Man Than This, (Nikt Nie Ma Większej Miłości Od Tej,)
That A Man Lay Down His Life For His Friends (Gdy Ktoś Życie Swoje Oddaje Za Przyjaciół Swoich)