GÓRA

Podwodne zdjęcia wraku Titanica

12 marca 2019 { 2188 odsłon }
Długo wyczekiwana galeria podwodnych zdjęć wraku legendarnego Titanica została właśnie opublikowana na stronie. Jest to pierwsza paczka zdjęć, dostępnych dla galerii wrak Titanica, która prezentuje ujęcia porównawcze wybranych archiwalnych zdjęć statku z teraźniejszymi fotografiami wraku.

Statek RMS Titanic ostatecznie zniknął z powierzchni oceanu o godzinie 2:20 nad ranem, 15 kwietnia 1912 roku po kolizji z górą lodową, która miała miejsce 2,5 godziny wcześniej. Przez 73 lata spoczywał zaginiony samotnie na dnie Atlantyku, nikt nie był w stanie go odnaleźć. Dopiero 1 września 1985 roku jego wrak został odkryty przez zespół złożony z francusko-amerykańskich naukowców, pod wodzą dra Roberta Ballarda. Szczątki Titanica znajdują się około 600 km na południowy-wschód od wybrzeży Nowej Fundlandii, na głębokości blisko 4000 metrów. Ocean w tym miejscu przypomina trochę pustynię, zamieszkałą jedynie przez przystosowane do życia na ogromnych głębokościach ryby, krewetki, rozgwiazdy, kraby oraz różnego rodzaju mikroorganizmy. Wrak spoczywa zatem w niezwykle ekstremalnych warunkach, w kompletnych ciemnościach, w lodowatej i słonej wodzie. Ciśnienie na tej głębokości wynosi w przybliżeniu 3,5 tony na cal kwadratowy powierzchni. Na taką głębokość można dotrzeć jedynie specjalistycznymi łodziami podwodnymi, których jest zaledwie kilka na świecie. Dzięki kilkudziesięciu wyprawom badawczo-naukowym do wraku Titanica, które odbywają się od ponad 30 lat możemy zobaczyć, jak współcześnie prezentuje się wrak najsłynniejszego statku świata.

Królewski Parowiec Pocztowy to jeden z wielu wyszukanych i wyniosłych epitetów, którymi swego czasu określano Titanica. I taki on w rzeczywistości był! Największy, najpiękniejszy, najbardziej luksusowy, prawdziwy pływający pałac. Najdoskonalsze dzieło techniki i ludzkich możliwości początku XX wieku. A jak Titanic wygląda dziś? Czy jest równie magiczny i majestatyczny? Czy może stał się już tylko przebrzmiałą kupą żelaza, która tylko straszy i doszczętnie niszczeje? Na te i wiele innych, podobnych pytań znajdziecie odpowiedź przeglądając galerię podwodnych zdjęć Titanica.
Galeria w chwili jej udostępnienia zawiera 30 opisanych i pogrupowanych na kilka sekcji zdjęć. O tym, jak niezwykła jest jej zawartość można przekonać się przeglądając kolejne zdjęcia. Oprócz fotografii porównawczych samego wraku, zarówno części dziobowej oraz rufy obejrzeć można, jak dziś prezentują się niektórego wnętrza Titanica oraz jakie rzeczy rozsiane są w strefie przynależnej do wraku. I choć z dna oceanu wydobytych zostało już wiele przedmiotów, miejsce ostatecznego spoczynku Titanica kryje w sobie jeszcze wiele mrocznych tajemnic. W przyszłości galeria ta zostanie uzupełniona o kolejne niezwykłe zdjęcia, obrazujące to jak prezentował się Titanic i jak wygląda on dziś.

Zapraszam Cię w niezwykłą podróż do głębin oceanu Atlantyckiego, na którego dnie od ponad 100 lat spoczywa wrak legendarnego trans atlantyckiego parowca linii White Star. Prowadź mnie do galerii zdjęć »

ostatnio dodane publikacje