GóRA

John Law Hume

John "Jock" Law Hume urodził się 9 sierpnia 1890 roku. Był z pochodzenia Szkotem, a jego profesją muzyczną była gra na skrzypcach. Razem z pozostałymi członkami orkiestry wsiadł na pokład Titanica 10 kwietnia 1912 roku w Southampton, skąd liniowiec wyruszał w swój dziewiczy rejs. Cała orkiestra podróżowała drugą klasą na wspólnym grupowym bilecie.

Hume, tak jak pozostali muzycy nie zdołał uratować się z tonącego Titanica. Jego ciało (jedno z nielicznych członków orkiestry), zostało odnalezione wśród dryfujących na oceanie szczątków przez MacKaya Bennetta. 8 maja 1912 roku John Hume został uroczyście pochowany na cmentarzu Fairview Lawn Cemetery w hrabstwie Halifax, prowincja Nowa Szkocja (Kanada).

Nr 193
Mężczyzna - Wzrost, 165 cm; Waga, 66 kg
Wiek, około 28 lat Włosy, jasne kręcone, czyste, zarost, ogolony Znaki szczególne, brak

Ubranie - lekki płaszcz przeciwdeszczowy; jednolita kurtka z zieloną okładziną i kamizelką; fioletowy szalik.

Rzeczy osobiste - papierośnica; srebrny zegarek; pusta portmonetka; nóż z rzeźbioną perłową rączką; tłumik od trąbki; mosiężny guzik z grawerem: "African Royal Mail"; zegarek kieszonkowy nakręcany kluczykiem

Członkowie orkiestry byli zatrudnieni przez zewnętrzną agencję muzyczną z Liverpoolu (C.W. & F.N. Black), która z kolei miała monopol na "dostarczanie pływających muzyków". Wynagrodzenie muzyka grającego na statku pasażerskim było jak na tamte czasy bardzo przyzwoite. Do roku 1912 wynosiło miesięcznie 6 funtów i 10 szylingów oraz dodatkową dietę w wysokości 10-ciu szylingów. Następnie stawki te zostały mocno obniżone do równego poziomu 4 funtów, bez żadnych dodatków.

Dwa tygodnie po katastrofie Titanica ojciec Jock'a Hume'a niespodziewanie otrzymał z agencji Black takie oto oficjalne pismo:

30 kwietnia 1912 r.
Szanowny Panie:
Będziemy zobowiązani, jeśli zwrócisz sumę 5 szylingów i 4 pensy, które są nam należne zgodnie z załączonym wykazem. Będziemy również wdzięczni, jeśli uregulujesz należność za jednolity rachunek.
Z poważaniem,
C.W. i F.N. Black

Na jednolitym rachunku zostały wyszczególnione m. in. takie pozycje, jak: zapłata za liryczne insygnia do klap marynarki (2 szylingi), przyszycie guzików Białej Gwiazdy (White Star) do tuniki (1 szyling). Całkowity rachunek do zapłaty opiewał na kwotę: 14 szylingów i 7 pensów.